Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek byla již před staletími rozsáhlým a unikátním podzemním systémem. Její prostory však byly ve 20. století výrazně poznamenány těžbou fosfátových hlín a působením československé i německé armády. V 60. letech byl v jedné z chodeb vybudován podzemní protiatomový kryt a tajné velitelské stanoviště. Během prohlídky se návštěvníci seznámí s celou bohatou historií této výjimečné jeskyně včetně objektu bývalého, přísně tajného vojenského velitelského pracoviště.

E-mail: vypustek@caves.cz
Web: http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/jeskyne-vypustek/
Telefon: 516 439 111

Mapa

Zajímavosti v okolí

1.48 km

Chrám jména Panny Marie (Křtiny)

Chrám Jména Panny Marie je nejvyšší stavbou města Křtiny. Dosahuje výšky 73 metrů. Chrám byl zbudován v 18. století. Stavbou byly nahrazeny dva starší středověké kostely. Architektem byl Jan Blažej Santini-Aichel. V roce 1718 započaly stavební práce stavbou kaple sv. Anny. Kaple byla dokončena pravděpodobně koncem 20. let 18. stole...

KAPRÁLŮV MLÝN
5.28 km

KAPRÁLŮV MLÝN

Kaprálův mlýn je samota v jižní části Moravského krasu, 10 km od centra Brna. Mlýn se nachází pouze několik minut chůze od jeskyní, vyvěraček, ponorů a dalších krasových jevů. Okrajem areálu protéká potok Říčka a v nejbližším okolí se nalézá řada přírodovědně cenných biotopů: lesostep, listnaté lesy, mokřady i suťová společe...

Kateřinská jeskyně
7.71 km

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je opředena pověstí o malé pasačce Kateřince, která zde zahynula, když hledala svou zatoulanou ovečku. Po procházce monumentálním Hlavním dómem, největší zpřístupněnou podzemní prostorou v republice s rozměry 97 x 44 x 20 metrů, si návštěvníci prohlédnou Novou jeskyni s unikátním krápníkovým seskupen...

Punkevní jeskyně
8.81 km

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším lokalitám České republiky. Součástí 1,2 km dlouhého atraktivního podzemního okruhu je návštěva dna světoznámé propasti Macocha (-138 m) a 350 metrů dlouhá plavba motorovými čluny po podzemní řece Punkvě. Prohlídka vrcholí v Masarykově dómu s překrásnou krápníkovou výzdobou.

Jeskyně Balcarka
9.53 km

Jeskyně Balcarka

Jeskynní bludiště pod Balcarkovou skálou vyniká mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou. Galerie a Přírodní chodba patří mezi nejkrásnější podzemní prostory u nás. Pozoruhodné jsou také kruhovité propasti zvané Rotundy nebo Rovné stropy vytvořené lavicovitou odlučností vápencových vrstev.

10.28 km

Lyžařský areál Blansko

Miniareál o 2 sjezdovkách (320 a 200 m) se 2 vleky se nachází v bezprostřední blízkosti města Blanska a asi 20 km od krajského města Brna. 460-555 m n/m, zasněžování, osvětlení, strojová úprava.

Vila Tugendhat
12.22 km

Vila Tugendhat

Tato brněnská vila je posledním dílem Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě, než se odstěhoval do USA. Vila byla vyprojektována roku 1928. Jedná se o jedinečné dílo funkcionalistické architektury. Vila má tři podlaží a je částečně zapuštěná do svažitého terénu.

12.22 km

Vila Tugendhat

Brněnská Vila Tugendhat je ojedinělým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der, Rohe, který vypracoval v roce 1928, na žádost manželů Grete a Fritze Tugendhatových, návrh vily. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do listiny památek UNESCO.

Vzdálenější okolí

12.37 km

Společnost Renata o.s.

Během loňského prvního prosincového týdne tři třídy ...

12.52 km

Technické muzeum Brno

Sbírka je zaměřena převážně na stroje vyrobené a pracu...

13.09 km

EkoCentrum Brno

Občanské sdružení EkoCentrum Brno dnes realizuje pře...

Sloupsko-šošůvské jeskyně
13.28 km

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou složitým komplexem chodeb...

13.79 km

ZO ČSOP Veronica, Centrum Veronica Hostětín

Ekologický institut Veronica je profesionální pr...

13.82 km

Kounicovy koleje

Kounicovy či Kaunicovy studentské koleje v Brně-Žabovřeskách prová...

14.02 km

Kostel Svatého Jakuba

Kostel svatého Jakuba se nachází na Jakubském nám...

14.02 km

Ústřední hřbitov v Brně

Ústřední hřbitov v Brně je největší a nejdůležitější brněnský hřb...

14.03 km

Katedrála svatého Petra a Pavla

Katedrála svatého Petra a Pavla se nachází v Brn...

14.06 km

Petrov

Petrov je kamenný ostrov v městské části Brno-střed, v jih...

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Brno
14.07 km

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Brno

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brn...

14.12 km

Špilberk

Původně přemyslovský hrad z 2. třetiny 13. století, vysta...