Lidová hvězdárna v Prostějově

Lidová hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna se nachází uprostřed Kolářových sadů v západní části Prostějova, nedaleko silnice číslo 18 na Plumlov a Boskovice. Je vzdálena jen několik minut příjemné chůze parkem od zastávek místních autobusových linek 2, 4, 41, 5, 6, 7, 9. Narozdíl od jiných míst naší vlasti, měl vznik astronomického stánku v Prostějově průběh poněkud odlišný. Měl totiž dvě samostatné etapy a dvě samostatné stavby. Nejprve byla na střeše dnešní základní školy na Husově náměstí v letech 1948 a 1949 postavena veřejná astronomická pozorovatelna. Její činnost zahájil 30. října 1949 tehdejší předseda ONV František Sroslík spolu s předsedou MěNV Ferdinandem Grumlíkem. Pozorovatelnu tvořila kopule s dalekohledem. Tato kopule dnes zdobí hvězdárnu v Kolářových sadech, kam byla později (Pardíkovou partou ze Železáren) převezena. Tam totiž v období 1955 - 1962 byla budována samostatná hvězdárna v Prostějově. Když se mj. stával neúnosným volný vstup veřejnosti do budovy školy v noci, padly první úvahy o samostatné hvězdárně. A stalo se, že 24.listopadu 1951 bylo na realizaci této myšlenky získáno 330 000,- Kčs. Když následně rada MěNV v Prostějově takovouto stavbu schválila, bylo vybráno i místo - hvězdárna bude skryta uprostřed zeleně Kolářových sadů, nedaleko (tehdy) od města. Hvězdárna pak průběhem času získala dobrou pověst i mimo hranice města a posléze i okresu. Změnil se i její zřizovatel. Stal se jím nejdříve prostějovský Okresní národní výbor a po roce 1989 Okresní úřad. V Olomouckém kraji je nyní prostějovská hvězdárna hvězdárnou s nejucelenější nabídkou popularizace vědy nejširší veřejnosti. Zdejší hloubavý lid by si již dávno zasloužil, aby právě tato hvězdárna byla posílena i o planetárium.

E-mail: hvezdarna@hvezdarnapv.cz
Web: www.hvezdarnapv.cz
Telefon: 582 344 130

Mapa

Zajímavosti v okolí

13.27 km

Zahradní železnice Střížov

zahradní železnice v měřítku 1:22,5.

Lyžeřský areál Šlepr
16.31 km

Lyžeřský areál Šlepr

Lokální lyžování v obci Malé Hradisko na jedné místní sjezdovce s jednoduchým vlekem. Občerstvení a parkování v místě, nepravidelný provoz.

Ski areál Loko Olomouc
16.61 km

Ski areál Loko Olomouc

Ski areál Loko Olomouc v Malé Morávce, části Karlov pod Pradědem (okres Bruntál) na SV straně vrchu Klobouk (960m) v nadm.výšce 750 - 946m. Vzhledem k délce a převýšení sjezdových tratí se jedná o středisko, které uspokojí i toho nejnáročnějšího lyžaře. 2 pravidelně strojně upravované sjezdovky s převýšením 196m.

Hvězdárna Josefa Sienela
16.79 km

Hvězdárna Josefa Sienela

Hvězdárna v olomoucké městské části Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů (především Celestron NexStar 8 GPS) nebo promítání pořadu s astronomickou tematikou. Návštěvu hvězdárny doporučujeme rozdělit nadvakrát. Poprvé přijít v době, kdy je Měsíc kolem první čtvrti, podruhé za bezměsíčné n...

Hvězdárna Brodek u Přerova
17.44 km

Hvězdárna Brodek u Přerova

Hvězdárna je po několikaleté přestávce opět v provozu. K dispozici je zde původní čočkový dalekohled o průměru objektivu 80 mm na paralaktické montáži a dále jsou zde využívány vlastní přenosné dalekohledy.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
17.72 km

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup, který byl vztyčen v 18. století, je vysoký 35 metrů. Sloup je vyzdoben řadou barokních soch a jedná se tak o největší barokní seskupení soch ve střední Evropě.

20.39 km

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Po roce 1989 byl umožněn vznik nového Odboru životního prostředí (OŽP) na Úřadě města Olomouc (ÚmO). Od počátku se jeho pracovníci (nejprve 3 lidé) snažili zbourat pečlivě a dlouho budovanou zeď mezi radnicí a lidmi a vstoupit se svým snažením do veřejného prostoru. Poskytovali lidem informace o problematice ŽP a o své ...

23.24 km

Aquapark Vyškov

bazén krytý 25m a venkovní vyhřívaný 50m, tobogán 90m a 44m, finská parní sauna, vířivá vana, masážní lavice, divoký kanál, vodní hřib, dětské brouzdaliště.

Vzdálenější okolí

25.71 km

Hvězdárna Přerov

Historie Amatérské astronomie v Přerově má mnoh...

Javoříčské jeskyně
26.09 km

Javoříčské jeskyně

Rozsáhlý jeskynní systém Javoříčských jeskyní je výjim...

Jeskyně Balcarka
26.79 km

Jeskyně Balcarka

Jeskynní bludiště pod Balcarkovou skálou vyniká mimo...

Sloupsko-šošůvské jeskyně
26.82 km

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou složitým komplexem chodeb...

Mladečské jeskyně
27.09 km

Mladečské jeskyně

V Mladečských jeskyních dýchá na návštěvníky atmosfér...

Ski areál Hlubočky
28.21 km

Ski areál Hlubočky

Představujeme Vám nové zimní lyžařské středisko, které j...

Kroměříž
28.47 km

Kroměříž

Zámek v Kroměříži pochází z 18. století. Je výji...

29.01 km

ZO 60/03 Planorbis ČSOP Kroměříž

Projekt www.naucnastezka.cz 2007 předpokládal vytvoření zák...

Punkevní jeskyně
29.12 km

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším lokalitá...

Western park Boskovice
29.96 km

Western park Boskovice

Je jedinečné westernové městečko v autentickém prost...

30.25 km

Hvězdárna Kroměříž

Astronomie, a to hlavně populárně-vědecká, má v Kro...

Kateřinská jeskyně
30.55 km

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je opředena pověstí o malé pasačc...