Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí

Areál Hvězdárny Valašské Meziříčí tvoří rozlehlá zahrada, která obklopuje několik objektů hvězdárny. Nejstarším z nich je zrekonstruovaný historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který byl vyhlášen kulturní památkou a jehož část je nyní využívána jako malá výstavní síň. Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí byla otevřena pro veřejnost v září 1955. Je zařízena pro realizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost, jako jsou večerní či denní programy u dalekohledu spojené s pozorováním zajímavých objektů na obloze, přednášky, kurzy, semináře, programy doplňkové výuky pro školy, astronomické kroužky apod. Prostorná vstupní hala, která je průběžně obnovována, je vybavena obrazovou výzdobou, představující různá vesmírná tělesa, rakety, kosmické sondy a největší astronomické dalekohledy světa. Ve vstupní hale zůstaly z období vzniku hvězdárny reliéfy významných astronomů, jejichž autorem je již zesnulý sochař Ambrož Špetík a vyobrazení souhvězdí severní oblohy na stropu haly od valašské malířky Marie Bognerové. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci prohlédnout model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Nechybí ani prodej publikací s astronomickou tématikou – zájemce si může vybrat ze 45 titulů. Budova odborného pracoviště je v provozu od roku 1964. Postupně je vybavována novou pozorovací technikou, resp. novým příslušenstvím ke stávajícím dalekohledům. Je vybavena zvedací podlahou, umožňující přístup ke všem částem dalekohledu a usnadňující především noční pozorování. Budova odborného pracoviště je vybavena fotografickou laboratoří a mechanickou dílnou, umožňující opravy přístrojového vybavení a údržbu všech objektů hvězdárny.

E-mail: info@astrovm.cz
Web: www.astrovm.cz
Telefon: 571 611 928

Mapa

Zajímavosti v okolí

Ski areál Búřov
11.15 km

Ski areál Búřov

Areál se nachází v malebném prostředí Beskyd v obci Valašská Bystřice, která je vzdálená 7 km od Rožnova pod Radhoštěm. Vhodný pro pokročilé lyžaře. Je ideální pro lyžařské kurzy, hodně je navštěvován také snowbordisty. Nadmořská výška 620-740m.

Lžařské vlaky Jasenka
11.50 km

Lžařské vlaky Jasenka

Ski areál se nachází v pohoří Vsetínské vrchy v údolí potoka Jasenka v nadmořské výšce 440m. Příjezd ke středisku je ze Vsetína po silnici směr Dušná (cca 2,5 km). 8 značených sjezdovek, 4 vleky, samostatná snowboardová trať, večerní lyžování, občerstvení v areálu, parkování nedaleko pod vleky.

Ski areál Vítkovice Bílá
12.13 km

Ski areál Vítkovice Bílá

Lyžařský areál v Bílé v Beskydách se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice. Je tvořen řadou sjezdových tratí od střední obtížnosti až po sjezdovky pro začátečníky a výuku dětí. Součástí areálu je Snowpark pro snowboarding, umístěný na sjezdovce č. 5 v jižní části areálu. Umělé zasněžování, večerní lyžování.

Lyžařský areál Solisko
12.13 km

Lyžařský areál Solisko

3 vleky, z toho 1 dětský. Svahy pro pokročilé i začátečníky. Půjčovna lyží a snowboardů, občerstvení. Běžkařské trasy.

Lyžeřský areál na Svinci
12.26 km

Lyžeřský areál na Svinci

3 km od centra Nového Jičína. Hlavní sjezdovka je dlouhá 470 m a má převýšení 120 m. Svým terénem je zajímavá i pro náročnější lyžaře. Svah je uměle zasněžován. Každý večer se svah upravuje sněhovým vozidlem. Denně je večerní lyžování při umělém osvětlení. Dětský svah s vlekem Včelínek.

13.39 km

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je regionálním zařízením s místní působností na Vsetínsku a ve východní části současného Zlínského kraje. Její činnost je od počátků zaměřena na vzdělávání a popularizaci astronomie i jiných přírodních věd především mezi mládeží. Na hvězdárně jsou pořádány přednášky a besedy nejen pro veřejnost, ale před...

13.96 km

ALCEDO – středisko volného času Vsetín

ALCEDO působí ve městě s 30.000 obyvateli. Svými aktivitami zasahuje a působí také v mikroregionu Vsetínsko, ve Zlínském kraji a v případě několika projektů i na území celé České republiky. Má velmi dobrou spolupráci a podporu ve vsetínské radnici a řadě subjektů ve městě, spolupracuje s neziskovými organizacemi, s médii a má něk...

Ski areál Troják
16.87 km

Ski areál Troják

Lyžařské středisko Troják (583m) leží ve stejnojmenném sedle na hranicích okresů Kroměříž, Vsetín a Zlín. Od poloviny prosince do poloviny března má zpravidla dobré sněhové podmínky. Tři lyžařské vleky Tatrapoma a jeden dětský vlek jsou od hlavní komunikace vzdáleny jen několik desítek metrů.

Vzdálenější okolí

Zbrašovské aragonitové jeskyně
18.13 km

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedinými zpří...

18.69 km

Technické muzeum Kopřivnice

Historie výroby dopravních prostředků v Kopřivnicí, motor...

19.12 km

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm

Moderně vybavený aquapark, který byl zprovozněn 7.8...

19.52 km

Občanské sdružení Hájenka

Občanské sdružení Hájenka je nevládní nezisková organiz...

Horský lanový park Tarzanie
20.43 km

Horský lanový park Tarzanie

Největší horský lanový park v České republice, Tarzan...

21.86 km

Ski areál Soláň sedlo

Soláň se nachází uprostřed hřebene Vsetínských vrchů b...

22.59 km

Hvězdárna Příbor

Poprvé byla hvězdárna otevřena 10. 5. 1953. V sed...

23.59 km

Lyžařský areál Nella Bartošovice v Orlických horách

Horský areál Nella je umístěn v Bartošovicích, v mal...

Lyžařský areál Kyčerka
25.10 km

Lyžařský areál Kyčerka

Lyžařský areál Kyčerka se nachází v údolí Pluskove...

Ski areál Machůzky
26.97 km

Ski areál Machůzky

Nabízí lyžování vhodné pro začínající a rodiny s ...

Bobová dráha Tošovice
27.33 km

Bobová dráha Tošovice

964 m dlouhá bobová dráha v překrásném prostředí Oderský...

27.36 km

Ski areál Razula

V nadmořské výšce 750 m je v provozu jedna z nej...