Hvězdárna Přerov

Historie Amatérské astronomie v Přerově má mnohaletou minulost. Bylo v ní dosaženo některých pozoruhodných výsledků a autoři některých prací a kolektivy dosáhli vysokého ocenění i na mezinárodní úrovni. Před rokem 1934 se astronomií zabývalo několik občanů. Nejvýraznější osobností tohoto období a přerovské astronomie vůbec byl Doc. RNDr. Josef Široký (1893-1968). V polovině třicátých let se formuje skupina mladých pozorovatelů, většinou studentů, pod vedením Miloše Venclíka (1915-1940). Vzhledem k tomu, že v této době nebylo ani pomyšlení na vybudování hvězdárny a její vybavení nezbytnými přístroji, volí skupina ty obory, kde lze konat účelnou odbornou práci i bez stálé hvězdárny. Konají se systematická pozorování sluneční soustavy, proměnných hvězd, meteorů atd. Přerovská skupina mladých vypracovává na první místo v republice. Počet členů skupiny se stále zvyšuje a s počtem členů 20 vzniká jako první případ Místní odbor ČS. astronomické společnosti a dosahuje až 37 členů. Mnoho z členů jsou zaměstnanci firmy OPTIKOTECHNA (nyní Meopta a.s.). Po druhé světové válce přichází od skupiny pracovníků n.p. Meopta (nyní Meopta a.s.) další aktivita, kde vzniká myšlenka na vybudování Hvězdárny a její vybavení reflektorem o průměru 600 mm. Později však skupina uznala, že toto vybavení by pro účel a nížinné umístění hvězdárny bylo nepřiměřené. Bohužel však nebyl stanoven náhradní projekt, a tak se vlastní realizace Přerovské hvězdárny zdála v nedohlednu. 29.července 1959 po zájezdu skupiny zájemců o astronomii na hvězdárnu v Prostějově vzniká další iniciativa pro výstavbu hvězdárny v Přerově pod vedením Roberta Kubáně. V zápětí je vypracován nový návrh, vyhledáno první místo pro výstavbu a proběhlo mnoho obtížných jednání. Své doporučení dal také Astronomický ústav v Ondřejově. Velkým problémem byl nedostatek finančních prostředků pro realizaci projektu. Přesto se však podařilo, díky účelnému a úspornému návrhu koncepce hvězdárny, celý projekt postupně realizovat. Celý objekt vznikl z dvojice montovaných typizovaných chat a připojením zděné pozorovatelny 6x6 m. Vlastní výstavba byla zahájena v říjnu 1961. Hlavní pracovní silou byli brigádníci a nadšenci, kteří odpracovali na stavbě hvězdárny nemálo hodin i ve velice obtížných podmínkách. V dalších letech probíhaly časově náročné práce na dostavbě a přístrojovém vybavení na kterých se podílely i některé Přerovské podniky. V roce 1967 se začíná s příležitostnými přednáškami. Oficielní předání veřejnosti bylo provedeno 9. května 1970. V dalších letech probíhají pravidelné přednášky a akce pro veřejnost. Přerovská hvězdárna se stala součástí sítě hvězdáren v oblasti, jejímž centrem je hvězdárna ve Valašském Meziříčí. Po roce 1989 nastala doba, kdy se musel změnit způsob financování hvězdárny. Díky zájmu města Přerova a díky sponzorům, hlavně z Přerovských firem a podniků se daří hvězdárnu stále provozovat až do současné doby.

E-mail: astro@prerov.cz
Web: http://www.hvezdarna-prerov.cz/
Telefon: 581 203 719

Mapa

Zajímavosti v okolí

Hvězdárna Brodek u Přerova
9.03 km

Hvězdárna Brodek u Přerova

Hvězdárna je po několikaleté přestávce opět v provozu. K dispozici je zde původní čočkový dalekohled o průměru objektivu 80 mm na paralaktické montáži a dále jsou zde využívány vlastní přenosné dalekohledy.

17.39 km

Hvězdárna Kroměříž

Astronomie, a to hlavně populárně-vědecká, má v Kroměříži bohatou tradici. V letech 1878-1915 totiž působil v Kroměříži prof. Ferdinand Nábělek, který organizoval populární astronomické přednášky pro veřejnost, psal odborné články a spisy a jeho mapy byly známé i v zahraničí. Stal se tak fakticky zakladatelem tradice mo...

Kroměříž
17.40 km

Kroměříž

Zámek v Kroměříži pochází z 18. století. Je výjimečnou ukázkou středoevropského barokního zámeckého sídla. K zámku patří také dvě zahrady.

18.02 km

ZO 60/03 Planorbis ČSOP Kroměříž

Projekt www.naucnastezka.cz 2007 předpokládal vytvoření základní databáze naučných stezek na www doméně naucnastezka.cz a zároveň se zabýval prezentací ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje v daném internetovém prostoru.

Ski areál Hlubočky
20.19 km

Ski areál Hlubočky

Představujeme Vám nové zimní lyžařské středisko, které je svou polohou (10km od Olomouce) a obtížností sjezdových tratí předurčeno jako ideální lokalita pro rodinné lyžování. 4 vesměs mírné sjezdovky o celk.délce 1,7km, 3 vleky, snowboard park, umělé zasněžování, večerní lyžování, parkování zdarma. Nadm.výška 300m.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
21.55 km

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup, který byl vztyčen v 18. století, je vysoký 35 metrů. Sloup je vyzdoben řadou barokních soch a jedná se tak o největší barokní seskupení soch ve střední Evropě.

Ski areál Loko Olomouc
22.32 km

Ski areál Loko Olomouc

Ski areál Loko Olomouc v Malé Morávce, části Karlov pod Pradědem (okres Bruntál) na SV straně vrchu Klobouk (960m) v nadm.výšce 750 - 946m. Vzhledem k délce a převýšení sjezdových tratí se jedná o středisko, které uspokojí i toho nejnáročnějšího lyžaře. 2 pravidelně strojně upravované sjezdovky s převýšením 196m.

Hvězdárna Josefa Sienela
22.74 km

Hvězdárna Josefa Sienela

Hvězdárna v olomoucké městské části Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů (především Celestron NexStar 8 GPS) nebo promítání pořadu s astronomickou tematikou. Návštěvu hvězdárny doporučujeme rozdělit nadvakrát. Poprvé přijít v době, kdy je Měsíc kolem první čtvrti, podruhé za bezměsíčné n...

Vzdálenější okolí

Zbrašovské aragonitové jeskyně
23.01 km

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedinými zpří...

Lidová hvězdárna v Prostějově
25.71 km

Lidová hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna se nachází uprostřed Kolářových sadů v ...

27.69 km

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Po roce 1989 byl umožněn vznik nového Odboru životního pros...

Ski areál Troják
28.34 km

Ski areál Troják

Lyžařské středisko Troják (583m) leží ve stejnojmenném sedle n...

Lyžeřský svah Zlín
28.80 km

Lyžeřský svah Zlín

Lyžařský svah ve Zlíně je v prostoru za Domem uměn...

29.43 km

Ekocentrum Čtyřlístek

Jsme zlínská nezisková organizace a od roku 1997 se...

Ski areál Kasárna Javorník
29.91 km

Ski areál Kasárna Javorník

Přijeďte si zalyžovat v krásné přírodě česko-slovenských hranic. 2...

Hvězdárna Zlín
31.33 km

Hvězdárna Zlín

Nová Zlínská hvězdárna nahradila starou hvězdárnu, která ...

32.33 km

Zahradní železnice Střížov

zahradní železnice v měřítku 1:22,5.

Ski Park Stupava
36.38 km

Ski Park Stupava

Lyžařské středisko Stupava (350-450 m. n.m.) . V...

Hvězdárna Valašské Meziříčí
37.74 km

Hvězdárna Valašské Meziříčí

Areál Hvězdárny Valašské Meziříčí tvoří rozlehlá z...

38.64 km

Aquapark Vyškov

bazén krytý 25m a venkovní vyhřívaný 50m, tobogán 90m a ...