Hvězdárna Josefa Sienela

Hvězdárna Josefa Sienela

Hvězdárna v olomoucké městské části Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů (především Celestron NexStar 8 GPS) nebo promítání pořadu s astronomickou tematikou. Návštěvu hvězdárny doporučujeme rozdělit nadvakrát. Poprvé přijít v době, kdy je Měsíc kolem první čtvrti, podruhé za bezměsíčné noci. Při první návštěvě můžete pozorovat Měsíc, právě viditelné planety a dvojhvězdy. Při druhé návštěvě se podíváte především na některé hvězdokupy, mlhoviny a galaxie, které se za svitu Měsíce zcela ztrácí. Podnět k vybudování hvězdárny vzešel od Josefa Sienela, řídícího učitele zdejší školy. V roce 1951 došlo při osvětové besedě k založení astronomického kroužku a v roce 1954 byla stavba hvězdárny zahájena. Hrubá stavba byla hotova v roce 1955, avšak ještě téhož roku musel Josef Sienel nedobrovolně odejít na jiné působiště a výstavba se na čas zastavila. Teprve v průběhu roku 1956 byly pod vedením nového řídícího učitele Jaroslava Dohnala práce na hvězdárně obnoveny a spěly k dokončení. Slavnostní otevření hvězdárny se konalo za velkého zájmu lošovských občanů v neděli 14. července 1957. S příchodem 60. let minulého století začalo nadšení členů astronomického kroužku pozvolna opadávat. Hvězdárna byla využívána příležitostně, chátrala, nakonec došlo k vloupání a celkové devastaci. Až v polovině 70. let minulého století nastal obrat k lepšímu. Zásluhou astronoma amatéra Jiřího Konečného byla v roce 1976 zahájena rekonstrukce a hvězdárna začala opět sloužit svému účelu. Od roku 1980 měla hvězdárna postupně několik zřizovatelů - Park kultury o oddechu, Okresní kulturní středisko a krátce Městské kulturní centrum. Koncem roku 1991 se hvězdárna stala majetkem Univerzity Palackého a v polovině roku 2005 se jejím novým majitelem stalo občanské sdružení Hvězdárna Olomouc. V roce 2007 oslavila hvězdárna padesát roků od svého otevření. U příležitosti tohoto významného jubilea došlo k pojmenování hvězdárny na "Hvězdárnu Josefa Sienela".

E-mail: hvezdarna.olomouc@volny.cz
Web: www.hvezdarna.olomouc.cz/soucasnost.html
Telefon: 585 420 376

Mapa

Zajímavosti v okolí

Ski areál Loko Olomouc
0.44 km

Ski areál Loko Olomouc

Ski areál Loko Olomouc v Malé Morávce, části Karlov pod Pradědem (okres Bruntál) na SV straně vrchu Klobouk (960m) v nadm.výšce 750 - 946m. Vzhledem k délce a převýšení sjezdových tratí se jedná o středisko, které uspokojí i toho nejnáročnějšího lyžaře. 2 pravidelně strojně upravované sjezdovky s převýšením 196m.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
1.65 km

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup, který byl vztyčen v 18. století, je vysoký 35 metrů. Sloup je vyzdoben řadou barokních soch a jedná se tak o největší barokní seskupení soch ve střední Evropě.

5.37 km

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Po roce 1989 byl umožněn vznik nového Odboru životního prostředí (OŽP) na Úřadě města Olomouc (ÚmO). Od počátku se jeho pracovníci (nejprve 3 lidé) snažili zbourat pečlivě a dlouho budovanou zeď mezi radnicí a lidmi a vstoupit se svým snažením do veřejného prostoru. Poskytovali lidem informace o problematice ŽP a o své ...

12.48 km

Zahradní železnice Střížov

zahradní železnice v měřítku 1:22,5.

Ski areál Hlubočky
13.08 km

Ski areál Hlubočky

Představujeme Vám nové zimní lyžařské středisko, které je svou polohou (10km od Olomouce) a obtížností sjezdových tratí předurčeno jako ideální lokalita pro rodinné lyžování. 4 vesměs mírné sjezdovky o celk.délce 1,7km, 3 vleky, snowboard park, umělé zasněžování, večerní lyžování, parkování zdarma. Nadm.výška 300m.

Hvězdárna Brodek u Přerova
14.65 km

Hvězdárna Brodek u Přerova

Hvězdárna je po několikaleté přestávce opět v provozu. K dispozici je zde původní čočkový dalekohled o průměru objektivu 80 mm na paralaktické montáži a dále jsou zde využívány vlastní přenosné dalekohledy.

Lidová hvězdárna v Prostějově
16.79 km

Lidová hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna se nachází uprostřed Kolářových sadů v západní části Prostějova, nedaleko silnice číslo 18 na Plumlov a Boskovice. Je vzdálena jen několik minut příjemné chůze parkem od zastávek místních autobusových linek 2, 4, 41, 5, 6, 7, 9. Narozdíl od jiných míst naší vlasti, měl vznik astronomického stánku v Prostějově průběh poněk...

Mladečské jeskyně
19.71 km

Mladečské jeskyně

V Mladečských jeskyních dýchá na návštěvníky atmosféra dávné minulosti. Dóm mrtvých je světově proslulou archeologickou lokalitou, největším a nejstarším sídlištěm cromagnonských lidí ve střední Evropě. Dosud zde jsou zbytky jejich ohnišť a kosti pravěkých zvířat. Dalším prostorám s vysokými rozervanými stropy a bohatou...

Vzdálenější okolí

22.74 km

Hvězdárna Přerov

Historie Amatérské astronomie v Přerově má mnoh...

Javoříčské jeskyně
24.18 km

Javoříčské jeskyně

Rozsáhlý jeskynní systém Javoříčských jeskyní je výjim...

Hrad Sovinec
27.09 km

Hrad Sovinec

Původně gotický hrad byl mnohokrát přestavován (vrch...

Lyžeřský areál Šlepr
27.73 km

Lyžeřský areál Šlepr

Lokální lyžování v obci Malé Hradisko na jedné místní...

Kroměříž
34.88 km

Kroměříž

Zámek v Kroměříži pochází z 18. století. Je výji...

35.56 km

ZO 60/03 Planorbis ČSOP Kroměříž

Projekt www.naucnastezka.cz 2007 předpokládal vytvoření zák...

35.98 km

Hvězdárna Kroměříž

Astronomie, a to hlavně populárně-vědecká, má v Kro...

Zbrašovské aragonitové jeskyně
38.07 km

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedinými zpří...

39.52 km

Ski areál Guntramovice

Vlek na rozhraní Horních a Dolních Guntramovic. Sj...

39.68 km

Aquapark Vyškov

bazén krytý 25m a venkovní vyhřívaný 50m, tobogán 90m a ...

Western park Boskovice
40.67 km

Western park Boskovice

Je jedinečné westernové městečko v autentickém prost...

Sloupsko-šošůvské jeskyně
40.83 km

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou složitým komplexem chodeb...