Hvězdárna Český Těšín

Hvězdárna Český Těšín

Historie těšínské hvězdárny začíná rokem 1950, kdy byl v Českém Těšíně založen odbor Československé společnosti astronomické v počtu 41 členů. Nová hvězdárna měla být postavena za městem, avšak tato stavba se tehdy neuskutečnila a teprve později se podařilo značným úsilím MUDr. Stachého zařadit výstavbu kopule pro astronomická pozorování do objektu Kulturního domu (nyní Těšínské divadlo), který byl dokončen na podzim roku 1960. Pro veřejnost je na hvězdárně každý měsíc organizováno veřejné pozorování oblohy, učitelé využívají možnost večerních pozorování pro školy a po dohodě je možno objednat i skupiny větší než 10 osob. Příležitostně se organizují pro veřejnost přednášky s astronomickou tematikou.

E-mail: martin.podzorny@click.cz
Web: www.sweb.cz/hvezdarna_tesin
Telefon: 737 465 719

Mapa

Zajímavosti v okolí

Archeopark Chotěbuz-Podobora
4.03 km

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark na místě bývalého opevněného hradiska z doby předslovanské (halštatského období). Místo bylo později osídleno i Slovany v době Velkomoravské říše. Systematicky bylo prozkoumáno po 2. svět. válce. Patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v ČR. Na jeho části stále probíhá archeol...

8.59 km

Hvězdárna Mikuláše Koperníka, Třinec

Hvězdárna začala pracovat v 60. letech 20. století. V současnosti ji provozuje Astroklub Kostkov. Hvězdárna disponuje třemi refraktory. Zabývá se hlavně pozorováním Slunce – zkreslováním sluneční aktivity. Budoucnost hvězdárny není jistá, protože by se měla kvůli obchvatu Třince bourat.

Archeoskanzen Modrá
10.77 km

Archeoskanzen Modrá

Skanzen se nachází v místě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu. Jedná se o realizaci ideální představy o podobě slovanského opevněného sídla z 9. století, z doby Velké Moravy. Stavby mají předlohy v reálných archeologických nálezech. Skanzen je rozčleněn na funkční celky a areály: opevnění se vstu...

Lyžeřské středisko Javorový vrch
12.63 km

Lyžeřské středisko Javorový vrch

Středisko se nachází v oblasti Těšínských Beskyd ve výšce 968 m.n.m. , asi 40 Km od Ostravy a 10 km od Třince. 3 sjezdovky (z toho 2 osvětlené) se 3 vleky. Kvalitní podmínky pro lyžování zabezpečuje umělé zasněžování sněžnými děly a každodenní úprava sjezdovek sněžnou rolbou Leitner 250.

Hvězdárna Gymnázia Havířov
13.18 km

Hvězdárna Gymnázia Havířov

Hvězdárna se nachází v šestimetrové kopuli na budově gymnázia. Dlouhou dobu byla nevyužívaná, protože při stavbě se jaksi zapomnělo na podlahu. Ale havířovským astronomům, zejména ing. M. Burovi a L. Lenžovi se podařilo nakonec zprovoznění kopule na gymnáziu. V Ostravě se podařilo zakoupit nevyužitý Cassegrein 150/2250 včetně m...

Ski areál Řeka
14.69 km

Ski areál Řeka

Areál patří k nejoblíbenějším lyžařským střediskům v Beskydech. Oba lyžařské vleky se nachází v moravskoslezských Beskydech, blízko města Třinec, na konci obce Řeka. Pravidelná úprava tratí, večerní lyžování, částečné zasněžování, šíře sjezdovky vhodná pro carving, běžkařské terény. 540 - 950m.

Jízdárna Morávka
17.09 km

Jízdárna Morávka

Jízdárna nabízí výuku nebo jen zkoušku jízdy na koních pro začátečníky. Naučí vás vše od každodenní péče o koně, přes první krůčky, až po cval. Vše pod dohledem zkušených instruktorů na prostorné písečné jízdárně. Zkušeným nabízí skokovou dráhu nebo vyjížďky do terénu.

20.83 km

Hvězdárna Návsí u Jablunkova

Návsí je (bývalá) součást Jablunkova, kde se nachází hvězdárna v soukromém vlastnictví jednoho ze zakladatelů p. Davida Vodeckého. Začátek stavby hvězdárny v Kostkově se datuje kolem podzimu 1991. Konec stavby a zpřístupnění veřejnosti pak na podzim 1994. Hvězdárnu je možno navštívit po dohodě.

Vzdálenější okolí

Důl Michal
22.05 km

Důl Michal

V roce 2000 byl zpřístupněn veřejnosti. Po ukončení provo...

Ski areál Avalanche
22.92 km

Ski areál Avalanche

5 vlastních propojených sjezdovek v areálu hotelu, 4-...

23.67 km

Aquapark Olešná

Aquapark Olešná je zcela nový areál vybudován se z...

Lysá hora - Beskydy
24.40 km

Lysá hora - Beskydy

Ski areál Lysá hora leží na vrcholu nejvyšší hory M...

Lyžařský areál Horní lomná - Přelač
24.54 km

Lyžařský areál Horní lomná - Přelač

Areál se nachází v údolí těšínské části Beskyd. Ly...

Ski areál Pod Loučkou - Horní Lomná
24.90 km

Ski areál Pod Loučkou - Horní Lomná

300m svah s vlekem umístěný v nejdelším a nejkrásnějším údolí Mo...

Sportovní středisko Palkovice
25.04 km

Sportovní středisko Palkovice

Lyžařské středisko v Palkovicích u Frýdku Místku. Délka ...

25.60 km

Středisko ekologické výchovy Vita Ostrava

Společenství Vita je uskupením organizací a projektů okol...

26.08 km

Ski areál Mosty u Jablunkova

Ski areál v překrásném prostředí Slezských Beskyd...

Bobová dráha Mosty u Jablunkova
26.56 km

Bobová dráha Mosty u Jablunkova

Vede členitou krajinou Slezských Beskyd, je dlouhá 65...

26.69 km

Ski areál Severka - Dolní lomná

Lyžování na 3 sjezdovkách, z nichž nejdelší měří 1...

28.60 km

Hornické muzeum OKD pod Landekem Ostrava

Největší hornické muzeum v České republice s nej...