Březno u Loun

Březno u Loun

Ojedinělý soubor rekonstruovaných pravěkých, raně středověkých obydlí a technologických zařízení vznikl jako výsledek odborného archeologického experimentu pod vedením PhDr. Ivany Pleinerové, CSc. z Archeologického ústavu ČAV v Praze. Po archeologickém výzkumu, který zde probíhal od 50. do 70. let 20. století zde pomocí metod experimentální archeologie (za pomoci dobových nástrojů a technologií) vznikla přímo na místě nálezů (a na jejich základě) rekonstrukce řady objektů. Stavba a průzkum pomocí experimentu započal v roce 1981 a trval až do roku 1993, kdy skanzen převzalo okresní muzeum v Lounech. Je možné zde vidět tzv. dlouhý dům z mladší doby kamenné (cca 4000 let př. n. l.), z období kultury s vypíchanou keramikou nebo časně slovanskou chatu ze 6. st. n. l., tzv. polozemnici. Oba objekty byla používány k experimentálnímu bydlení v zimních podmínkách. Dále např. zásobní obilní jáma z časné slovanského období ve které bylo experimentálně uloženo obilí, na kterém se zkoumala trvanlivost a klíčivost zrní v průběhu tří let. Prohlédnout si můžete i germánská chatu z doby stěhování národů ze 6. st. n. l., ve které je rekonstruován jednoduchý tkalcovský stav, na němž byly v rámci experimentu ověřovány způsoby tkaní látek, roubenou slovanskou chatu z 9. st. n. l., slovanskou hrnčířskou pec z 9. st. n. l., jámu určenou k výpalu keramiky na otevřeném ohni a další exponáty.

Skanzen je přístupný v sezóně od 1.5. do 30.9. od úterý do neděle 9:00 - 17:00 hodin. Mimo sezónu je přístupný pro předem ohlášené skupiny. Jednotliví návštěvníci mají přístup po celý rok. Vstupné do muzea i do skanzenu je jednotné. Dospělí: 10 Kč; děti, studenti a důchodci: 5 Kč. Pedagogický doprovod a děti do 6 let mají vstup zdarma.

E-mail: muzeumlouny@iol.cz
Web: www.pruvodce.com/brezno/
Telefon: +420 415 652 456

Mapa

Zajímavosti v okolí

7.28 km

Skiareál Lipno

7,5 km sjezdovek, večerní lyžování, Foxpark kapitána Lipánka, bezplatné parkoviště u lanovky pro 550 aut, 40 km běžeckých tras. Přímo u lanovky – ubytování, restaurace, skibary, půjčovna, škola, skiservis, sportshop, bobová dráha a supermarket.

Planetárium Most
17.65 km

Planetárium Most

Planetárium bylo otevřeno 2. června 1984 a od té doby vyvíjí nepřetržitou činnost až do současnosti. V pracovní dny je planetárium otevřeno pro potřeby škol v době od 8.30 do 15.00 hod, po domluvě lze sjednat i individuální časy. Pro veřejnost se promítá každou první neděli v měsíci Od 15:00 hvězdné povídání pro děti O...

19.58 km

Hvězdárna Dr. A. Bečváře

Hvězdárna, která se nachází v areálu hradu Hněvín vznikla přestavbou bývalé strážní věže. Otevřena byla roku 1970 a od roku 1975 je pobočkou Hvězdárny v Teplicích. Průměr její kopule je 4,5 m. Hvězdárnu vybudovali členové astronomického kroužku, který se již rozpadl, její aktivitou vzniklo planetárium, které ale administr...

Zámek v Bílině
21.61 km

Zámek v Bílině

Na místě původně románského kláštěra ze 13. století nechal pražský arcibiskup Jan Josef hrabě Breuner postav na počátku 18. století barokní zámek. Dvoupatrová budova se sedlovou střechou je obklopena parkem. Dnes zámek opět vlastní Lobkovicové a není přístupný pro veřejnost.

Zámek Libochovice
22.73 km

Zámek Libochovice

Současná podoba zámku zrcadlícího s v hladině řeky pochází z konce 17. století, kdy si panství, které se jen pomalu zotavovalo z nedávného požáru, přikoupil ke svému majetku Gundakar z Dietrichsteina. Spáleniště Gundakara ani trochu nevyděsilo a pozval stavitele Antonia della Porta, aby mu z něj vystavěl nové sídlo.

23.64 km

Železniční muzeum Českých drah

Expozice parních a motorových lokomotiv, motorových vozů, osobních a nákladních vozů, speciálních vozidel, zařízení lokomotivního depa, úzkorozchodná železnice a modelová železnice.

Zřícenina hradu Kostomlaty
24.34 km

Zřícenina hradu Kostomlaty

Hrad bergfritového typu s dvoudílnou dispozicí vznikl na začátku 14. století. Sídlo koupil budoucí císař Karel IV, který ho později udělil v léno pánům ze Žerotína. Hrad byl opuštěn na konci 16. století. Dnes zde najdete zbytky jádra s okrouhlou věží, zbytky vstupní brány s věží a pozůstatky opevnění. Z hradeb je krásný v...

Ski areál Klínovec
26.18 km

Ski areál Klínovec

Skiareál Klínovec je největší lyžařské středisko Krušných hor. Nachází se pouze 120 km západně od Prahy, v blízkosti hranic s Německem. Lyžařské tratě všech druhů obtížnosti jsou pravidelně upravovány. Středisko nabízí sněhovou garanci modernizovaným systémem umělého zasněžování Ve středisku se nachází, mimo jiné, lyžař...

Vzdálenější okolí

26.37 km

Železniční muzeum Zlonice

10 převážně cukrovarských lokomotiv, 25 nákladních vozů, ...

27.35 km

Zámek Duchcov

Duchcov, rozlehlý komplex barokního zámku, kostela a ...

Zámek Duchcov
27.36 km

Zámek Duchcov

Původně renesanční, později barokně a nakonec klasi...

28.00 km

Aquapark Slaný

Aquapark s tobogánem, vířivkou, dětským bazénkem, zábav...

Zámek Krásný Dvůr
28.31 km

Zámek Krásný Dvůr

Nejstarší dochované zmínky o Krásném Dvoře pocház...

Městská hvězdárna ve Slaném
28.70 km

Městská hvězdárna ve Slaném

Městská hvězdárna se nachází v blízkosti lesoparku Háje. ...

29.52 km

Klášter v Oseku

Cisterciáci vynikali nad ostatní řády praktickými činn...

30.06 km

Ski areál Pyšná

Skiareál Pyšná 6 km severně od Jirkova nabízí k dis...

Skiareál Blatno
30.86 km

Skiareál Blatno

Ski areál se dvěma sjezdovkami (červená a modrá). Stro...

Meziboří - Krušné hory
31.29 km

Meziboří - Krušné hory

Sjezdovka na Meziboří je udávaná jako středně obtíž...

31.41 km

Skiareál Lesná

Nový běžecký skiareál Krušných hor. Vychutnejte si peč...

Zámek Teplice
31.94 km

Zámek Teplice

Od roku 1947 je zámek sídlem Regionálního muzea. Kro...