Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen Modrá

Skanzen se nachází v místě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu. Jedná se o realizaci ideální představy o podobě slovanského opevněného sídla z 9. století, z doby Velké Moravy. Stavby mají předlohy v reálných archeologických nálezech. Skanzen je rozčleněn na funkční celky a areály: opevnění se vstupní branou a strážními věžemi, areál sídlištně-hospodářský, areál mocenský, areál církevní a řemeslnický areál.

Návštěvníci mají možnost shlédnout jak žili Slované, vyzkoušet si dávná řemesla, ochutnat speciality, shlédnout původní plodiny, keře i stromy a hospodářská zvířata. V průběhu roku probíhá ve skanzenu řada kulturních, historických a společenských akcí archeoskanzenu - slavnosti, vystoupení, výstavy, trhy i setkání.

Pro školy a skupiny nabízí skanzen prohlídky skanzenu (včetně návštěvy repliky kostela sv. Jana Křtitele z 9. století n. l.) s odborným dějepisným výkladem. V závislosti na počasí ukázky řemesel, prohlídku hospodářského areálu s domácími zvířaty. Návštěva je vhodná pro 1. i 2. stupeň ZŠ a zájmové kroužky. V areálu je občerstvení s WC a infocentrum s prodejem suvenýrů.

1.5. - 31.10. je otevřeno po - ne 9 - 17 hodin,
1.11. - 30.4. je otevřeno dle zájmu veřejnosti - nutno domluvit předem (viz. kontakty). Základní vstupné pro návštěvníky je 50 Kč.
Rodinné vstupné - rodiče a max. 3 děti do 15 let je 100 Kč.
Děti 6 - 15 let, studenti (s kartou ISIC, ITIC), držitelé průkazu ZTP platí 25 Kč;
děti 6 - 15 let a studenti ve vyhrazené dny s ukázkami a důchodci do 70 let 40 Kč,
Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P včetně doprovodu, důchodci nad 70let, učitelé (dva na 15 dětí) mají vstup zdarma. Vstupné pro školy: pro studenty a žáky je 20 Kč na osobu. Učitelský doprovod má vstupné zdarma. Den návštěvy je možné si vybrat a domluvit předem (viz. kontakty).
Archeoskanzen leží na silnicí Staré Město-Velehrad, v blízkosti odbočky na Modrou, na místě je parkoviště. K archeoskanzenu vede cyklostezka z Uherského Hradiště.

Je dobré pamatovat na vhodnou obuv. Není povolen vstup psů. Příplatek za cizojazyčného průvodce 30 Kč na osobu. Výpravy objednané k prohlídce mají přednost. Dohodnutá prohlídka po uzavírací době nebo mimo provozní dobu areálu je se 100% příplatkem. Fotografování, filmování je povoleno pouze pro vlastní osobní potřebu návštěvníka.

E-mail: archeoskanzen@email.cz
Web: www.archeoskanzen.cz/
Telefon: +420 572 501 823

Mapa

Zajímavosti v okolí

Hvězdárna Gymnázia Havířov
2.48 km

Hvězdárna Gymnázia Havířov

Hvězdárna se nachází v šestimetrové kopuli na budově gymnázia. Dlouhou dobu byla nevyužívaná, protože při stavbě se jaksi zapomnělo na podlahu. Ale havířovským astronomům, zejména ing. M. Burovi a L. Lenžovi se podařilo nakonec zprovoznění kopule na gymnáziu. V Ostravě se podařilo zakoupit nevyužitý Cassegrein 150/2250 včetně m...

Archeopark Chotěbuz-Podobora
6.93 km

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark na místě bývalého opevněného hradiska z doby předslovanské (halštatského období). Místo bylo později osídleno i Slovany v době Velkomoravské říše. Systematicky bylo prozkoumáno po 2. svět. válce. Patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v ČR. Na jeho části stále probíhá archeol...

Hvězdárna Český Těšín
10.77 km

Hvězdárna Český Těšín

Historie těšínské hvězdárny začíná rokem 1950, kdy byl v Českém Těšíně založen odbor Československé společnosti astronomické v počtu 41 členů. Nová hvězdárna měla být postavena za městem, avšak tato stavba se tehdy neuskutečnila a teprve později se podařilo značným úsilím MUDr. Stachého zařadit výstavbu kopule pro astronomi...

Důl Michal
11.35 km

Důl Michal

V roce 2000 byl zpřístupněn veřejnosti. Po ukončení provozu bylo záměrem památkové péče zachovat celý areál v jeho původní podobě tak, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli a zanechali vše na svém místě. Podrobný výklad průvodců, kteří jsou bývalými zaměstnanci, seznámí návštěvníky s provozem dolu, funkcí je...

14.83 km

Středisko ekologické výchovy Vita Ostrava

Společenství Vita je uskupením organizací a projektů okolo občanského sdružení Vita v Ostravě. Poskytuje prostor, služby a prostředky pro realizaci projektů a činností z oblastí ochrany životního prostředí, ekovýchovy a vzdělávání, rozvoje neziskového sektoru a mnoha dalšch oblastí.

17.86 km

Hornické muzeum OKD pod Landekem Ostrava

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Vývoj důlní dopravy a techniky, normálně rozchodné i úzkorozchodné, průmyslové i důlní lokomotivy a vozy.

Hornické muzeum OKD Landek
17.86 km

Hornické muzeum OKD Landek

Největší hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen Národní přírodní památkou a zároveň je světově známou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muze...

18.10 km

Aquapark Olešná

Aquapark Olešná je zcela nový areál vybudován se záměrem poskytnou vysoce kvalitní zázemí a služby pro rekreační a relaxační účely. Je umístěn v ideálním prostředí přehrady Olešná ve Frýdku-Místku s výhledem na panorama Beskyd a Lysou Horu. Areál je vybaven celou řadou atrakcí a představuje největší otevřené nerezové koupa...

Vzdálenější okolí

18.31 km

Hvězdárna Mikuláše Koperníka, Třinec

Hvězdárna začala pracovat v 60. letech 20. století. V s...

Lyžeřské středisko Javorový vrch
19.26 km

Lyžeřské středisko Javorový vrch

Středisko se nachází v oblasti Těšínských Beskyd...

19.71 km

Soukromá pozorovatelna Ostrava - Lhotka

Hvězdárna vznikla z důvodu potřeby stálého pozor...

Ski areál Řeka
20.52 km

Ski areál Řeka

Areál patří k nejoblíbenějším lyžařským středisků...

Jízdárna Morávka
20.70 km

Jízdárna Morávka

Jízdárna nabízí výuku nebo jen zkoušku jízdy na kon...

Sportovní středisko Palkovice
20.83 km

Sportovní středisko Palkovice

Lyžařské středisko v Palkovicích u Frýdku Místku. Délka ...

24.49 km

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě

Stavba planetária byla zahájena v roce 1979 a dokončena v ...

Lysá hora - Beskydy
24.89 km

Lysá hora - Beskydy

Ski areál Lysá hora leží na vrcholu nejvyšší hory M...

29.51 km

Hvězdárna Příbor

Poprvé byla hvězdárna otevřena 10. 5. 1953. V sed...

Vagonářské muzeum Studénka
29.64 km

Vagonářské muzeum Studénka

Vagonářské muzeum ve Studénce sídlí v budově zámku ...

30.43 km

Ski MSA Dolní benešov

Areál se nachází v poměrně úzkém údolí potoka Poledňan...

30.44 km

Hvězdárna Návsí u Jablunkova

Návsí je (bývalá) součást Jablunkova, kde se nachá...