Archeopark Villa Nova Uhřínov

Archeopark Villa Nova Uhřínov

Středověký skanzenu budovaný při respektování všech zásad archeologického experimentu, tzn. že ke stavbě, údržbě a provozu staveb jsou používány výhradně repliky středověkých nástrojů a staré technologické postupy. Kromě vědeckých účelů je skanzen využíván také pro školní a mimoškolní archeologickou a ekologickou výchovu.

Děti zde mají možnost seznámit se s teoretickými základy archeologie a ekologie a dozvědět se více o středověkém způsobu života, což si mohou na místě vyzkoušet na vlastní kůži při různých experimentálních činnostech. Od roku 1999 probíhá školní výuka formou jednodenních exkurzí, mimoškolní formou dětských letních táborů (pro základní školy) a víkendových seminářů a studentských praxí pro středoškoláky a vysokoškoláky.

Na místě můžete vidět např. proutěnou či roubenou polozemnice, chlebovou pec, sušárnu ovoce, kovárna, ovocný sad, milířiště a řadu dalších exponátů. Část expozice, kterou není možné vystavit ve skanzenu mohou návštěvníci shlédnout v Muzeu experimentální archeologie, kde se též mohou dozvědět o životě, práci a víře středověkého člověka. Muzeum je vzdáleno asi 500m od skanzenu.

Skanzen je otevřen celoročně (prohlídka bez průvodce). Prohlídky s průvodcem jsou v období od května do září: v květnu, červnu a září pouze o víkendech 9 - 17 hodin; v červenci a srpnu od pondělí do páteku 9 - 17 hodin. Mimo stanovené termíny je možno domluvit individuálně čas komentované prohlídky pro větší počet lidí. Vstupné je dobrovolné. Nejbližší autobusová zastávka Liberk, Uhřínov -prodejna, častěji obsluhovaná zastávka autobusu Liberk - rozcestí je asi 3 km od Uhřínova.

Občanské sdružení poskytuje též ubytování na své základně pro organizace studentů, skautů, turistů apod. Kapacita ubytovny je 32 osob ve 4 pokojích (16, 6, 6, 4 lůžka). Ubytovaným je k dispozici kuchyň se základním vybavením, společenská místnost, sál o rozloze 60 m2 a sociální zařízení. Pro ubytované je po dohodě možno zajistit dovoz teplých jídel.

Villa Nova Uhřínov také Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách, včetně pořádání přednášek a kulturních akcí buď přímo v muzeu, nebo v jeho sféře působnosti. (Největšími z těchto akcí jsou každoročně konané Slavnosti skla a pásmo kulturních akcí Deštenské kulturní léto.)

E-mail: villanova@seznam.cz
Web: http://www.villanova.cz/
Telefon: +420 496 663 139

Mapa

Zajímavosti v okolí

4.33 km

Ski centrum Zdobnice

Terén sjezdových tratí je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře i snowboardisty. Vzhledem k šířce a přehlednosti sjezdovek je vyhledáván zejména rodinami s dětmi. Svah je osvětlen, možnost večerního lyžování. Parkoviště v těsné blízkosti areálu zdarma.

5.46 km

Lyžařský vlek Šerlišský mlýn

Svah s vlekem se nachází přímo u hotelu Šerlišský Mlýn. Tato lokalita je rovněž známa pod označením Český ledovec. Jedná se o mírný 500m dlouhý svah, vhodný i pro výuku nebo rodinné lyžování s menšími dětmi. Provozní doba 9.00 - 16.30 hod. Denně upravováno rolbou.

Ski centrum Říčky v Orlických horách
8.89 km

Ski centrum Říčky v Orlických horách

Areál se nachází na jihovýchodní straně vrchu Zakletý v nadmořské výšce 752 - 992 m. 3,7km zalesněných sjezdovek všech typů obtížnosti, 2 vleky, 1 čtyřsedačková lanovka. Umělé zasněžování, večerní lyžování. Hlídané parkoviště, ski škola, servis, půjčovna vybavení. 42 km upravovaných běžkařských tratí směrem na Pěticestí.

9.73 km

Městské koupaliště Les Včelný

Dva bazény pro plavce rozdělené na dvě části a bazén pro děti. Travnaté pláže. Antukový kurt na volejbal a nohejbal, stolní tenis. Půjčovna - líný tenis, badminton. Bezbariérový přístup. Bazén pro děti, pískoviště, houpačka.

14.00 km

Dobruška

Venkovní bazén, krytý velký bazén. Hřiště na volejbal a dva stoly na stolní tenis. Bezbariérový přístup: převlékárny, sprchy, toalety. Dětský bazén s teplejší vodou, koutek pro děti do deseti let s houpačkami a prolézačkami.

14.12 km

Nový Hrádek

Nový hrádek jsou zříceniny hradu nalézajícího se na skalnatém ostrohu nad řekou Dyje asi 10 km západně od města Znojmo.

14.84 km

Vamberk

Venkovní bazén, skákací prkno. Tenisové kurty, stolní tenis, herna se šipkami. Dětský bazén, brouzdaliště, skluzavky.

16.09 km

Koupaliště Broumar Opočno

2 bazény. Rekreační sportování - stolní tenis, petanque, ruské kuželky, plážový volejbal. Půjčovna vodních plavidel - v blízkosti rybník. Bazén pro děti, prolézačky

Vzdálenější okolí

17.94 km

Koupaliště Kostelec nad Orlicí

Plavecký bazén s částí pro skoky do vody a částí pro nep...

Dlouhoňovice - Orlické hory
21.36 km

Dlouhoňovice - Orlické hory

Lyžařský areál Na Dlouhých Honech Dlouhoňovice u Žam...

22.19 km

Krytý plavecký bazén v Náchodě

Bazén a dětský bazén. Sauny, parní komory, masérny. Kondi...

23.19 km

Ski areál České Petrovice

Nachází se v nadmořské výšce 720 m.n.m. Bylo oceně...

23.67 km

Jiráskovo koupaliště v Náchodě

Jiráskovo koupaliště nabízí venkovní bazén. Plážov...

25.57 km

Aqua - park v Třebechovicích pod Orebem

Pět set metrů od centra se rozprostírá areál a tr...

Muzeum řemesel Letohrad
26.44 km

Muzeum řemesel Letohrad

Muzeum je umístěno v areálu Nového dvora z r. 175...

Zbraslavský klášter
29.55 km

Zbraslavský klášter

Zbraslavský klášter byl původní lovecký dvůr Přemys...

Zřícenina hradu Rýzmburk
29.75 km

Zřícenina hradu Rýzmburk

V letech 1240-1250 nechal Boreš II. z rodu Hrabišiců vy...

30.31 km

Aquapark Ústí nad Orlicí

Venkovní bazén rekreační, plavecký, dětský s kask...

32.67 km

Letní koupaliště Police nad Metují

Venkovní rekreační i plavecký bazén. Půjčovna sluneč...

32.82 km

Plavecký areál v Jaroměři

Plavecký areál v Jaroměři má vyhřívané venkovní bazény, ...