Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark na místě bývalého opevněného hradiska z doby předslovanské (halštatského období). Místo bylo později osídleno i Slovany v době Velkomoravské říše. Systematicky bylo prozkoumáno po 2. svět. válce. Patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v ČR. Na jeho části stále probíhá archeologický výzkum, nelze se zde tedy pohybovat samostatně bez průvodce. Archeopark je zde budován jako replika původního slovanského opevněného hradiště. (Realizace probíhá v etapách, dokončení celého projektu se předpokládá v roce 2010. V rámci projektu je plánována i výstavba informačního a výukového centra).

K dispozici je brožura s mapkami a kresbami, základními informacemi o historii hradiska i o tom, jak pracují archeologové. Ve spolupráci s učiteli mohou podle brožury děti absolvovat několik připravených úkolů z oblasti historie vlastivědy a ekologie. Brožura je poskytována bezplatně.

Provoz zajišťuje Muzeum Těšínska externím způsobem (do doby dokončení celého projektu). Návštěvní doba není stanovena, park je veřejnosti přístupný pouze po předchozí domluvě.

Typy prohlídek pro základní a střední školy:
1. Prohlídka s výkladem průvodce. Doba prohlídky cca 45 - 60 min.
2. Prohlídka s výkladem průvodce doplněná o drobné aktivity a soutěže (střelba z luku, mletí obilí v žernovu, tkaní, poznávání rostlin, práce s mapou,...). Doba prohlídky cca 1,5 - 2,5 h. Prohlídku je možno časově přizpůsobit.
3. Prohlídka s výkladem průvodce doplněná o drobné aktivity a soutěže a s doplňkovým inscenovaným programem v podání Skupiny historického šermu (ukázky ze života Slovanů - dobová řemesla, oděvy, souboje,...). Jednorázově organizovaný, nadstandardní program jen při dostatečném počtu závazně přihlášených účastníků.

Archeopark je přístupný pouze od 1. dubna do 31. března. Návštěvu lze uskutečni pouze po dohodě s dostatečným časovým předstihem s pracovníky Muzea Těšínska. Na webových stránkách muzea lze najít formulář objednávky. Přednost mají návštěvy škol a organizovaných skupin.

Otevírací doba:
V pondělí vždy zavřeno
Duben–červen, září: úterý – pátek (8.00 – 16.00), sobota – neděle (9.00 – 17.00)
Červenec – srpen: úterý - pátek (9.00 – 17.00), sobota - neděle (9.00 – 17.00)
Říjen – březen: úterý - pátek (8.00 – 16.00), sobota - neděle (8.00 – 16.00)

Vstupné:
Dítě do 6 let, AMG,VIP, ZTP/P - prohlídky vždy zdarma.
Děti 6 – 15 let, důchodci, ZTP, studenti, ISIC, ITIC: základní letní - 50 Kč, letní akce - 80 Kč, základní zimní - 30 Kč, zimní akce - 45 Kč.
Dospělý základní letní - 90 Kč, letní akce - 120 Kč, základní zimní - 60 Kč, zimní akce - 70 Kč.
Rodinné základní letní - 200 Kč, letní akce - 300 Kč, základní zimní - 100 Kč, zimní akce - 180 Kč.

Od vlakové stanice Chotěbuz je archeopark vdzálen asi 1 km. Cesta od nádraží je značena oranžovými šipkami na cestě a bílými a růžovými šipkami na sloupech. Příjezd k Archeoparku autem je možný po silnici odbočující z hlavního tahu z Českého Těšína na Karvinou za obcí Chotěbuz vlevo.

E-mail: archeopark@muzeumct.cz
Web: www.archeoparkchotebuz.cz
Telefon: +420 552 309 133

Mapa

Zajímavosti v okolí

Hvězdárna Český Těšín
4.03 km

Hvězdárna Český Těšín

Historie těšínské hvězdárny začíná rokem 1950, kdy byl v Českém Těšíně založen odbor Československé společnosti astronomické v počtu 41 členů. Nová hvězdárna měla být postavena za městem, avšak tato stavba se tehdy neuskutečnila a teprve později se podařilo značným úsilím MUDr. Stachého zařadit výstavbu kopule pro astronomi...

Archeoskanzen Modrá
6.93 km

Archeoskanzen Modrá

Skanzen se nachází v místě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu. Jedná se o realizaci ideální představy o podobě slovanského opevněného sídla z 9. století, z doby Velké Moravy. Stavby mají předlohy v reálných archeologických nálezech. Skanzen je rozčleněn na funkční celky a areály: opevnění se vstu...

Hvězdárna Gymnázia Havířov
9.25 km

Hvězdárna Gymnázia Havířov

Hvězdárna se nachází v šestimetrové kopuli na budově gymnázia. Dlouhou dobu byla nevyužívaná, protože při stavbě se jaksi zapomnělo na podlahu. Ale havířovským astronomům, zejména ing. M. Burovi a L. Lenžovi se podařilo nakonec zprovoznění kopule na gymnáziu. V Ostravě se podařilo zakoupit nevyužitý Cassegrein 150/2250 včetně m...

12.38 km

Hvězdárna Mikuláše Koperníka, Třinec

Hvězdárna začala pracovat v 60. letech 20. století. V současnosti ji provozuje Astroklub Kostkov. Hvězdárna disponuje třemi refraktory. Zabývá se hlavně pozorováním Slunce – zkreslováním sluneční aktivity. Budoucnost hvězdárny není jistá, protože by se měla kvůli obchvatu Třince bourat.

Lyžeřské středisko Javorový vrch
15.29 km

Lyžeřské středisko Javorový vrch

Středisko se nachází v oblasti Těšínských Beskyd ve výšce 968 m.n.m. , asi 40 Km od Ostravy a 10 km od Třince. 3 sjezdovky (z toho 2 osvětlené) se 3 vleky. Kvalitní podmínky pro lyžování zabezpečuje umělé zasněžování sněžnými děly a každodenní úprava sjezdovek sněžnou rolbou Leitner 250.

Ski areál Řeka
17.10 km

Ski areál Řeka

Areál patří k nejoblíbenějším lyžařským střediskům v Beskydech. Oba lyžařské vleky se nachází v moravskoslezských Beskydech, blízko města Třinec, na konci obce Řeka. Pravidelná úprava tratí, večerní lyžování, částečné zasněžování, šíře sjezdovky vhodná pro carving, běžkařské terény. 540 - 950m.

Důl Michal
18.08 km

Důl Michal

V roce 2000 byl zpřístupněn veřejnosti. Po ukončení provozu bylo záměrem památkové péče zachovat celý areál v jeho původní podobě tak, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli a zanechali vše na svém místě. Podrobný výklad průvodců, kteří jsou bývalými zaměstnanci, seznámí návštěvníky s provozem dolu, funkcí je...

Jízdárna Morávka
18.69 km

Jízdárna Morávka

Jízdárna nabízí výuku nebo jen zkoušku jízdy na koních pro začátečníky. Naučí vás vše od každodenní péče o koně, přes první krůčky, až po cval. Vše pod dohledem zkušených instruktorů na prostorné písečné jízdárně. Zkušeným nabízí skokovou dráhu nebo vyjížďky do terénu.

Vzdálenější okolí

21.73 km

Středisko ekologické výchovy Vita Ostrava

Společenství Vita je uskupením organizací a projektů okol...

22.00 km

Aquapark Olešná

Aquapark Olešná je zcela nový areál vybudován se z...

Sportovní středisko Palkovice
23.91 km

Sportovní středisko Palkovice

Lyžařské středisko v Palkovicích u Frýdku Místku. Délka ...

24.64 km

Hornické muzeum OKD pod Landekem Ostrava

Největší hornické muzeum v České republice s nej...

Hornické muzeum OKD Landek
24.65 km

Hornické muzeum OKD Landek

Největší hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jih...

24.68 km

Hvězdárna Návsí u Jablunkova

Návsí je (bývalá) součást Jablunkova, kde se nachá...

Lysá hora - Beskydy
25.02 km

Lysá hora - Beskydy

Ski areál Lysá hora leží na vrcholu nejvyšší hory M...

Ski areál Avalanche
26.34 km

Ski areál Avalanche

5 vlastních propojených sjezdovek v areálu hotelu, 4-...

26.60 km

Soukromá pozorovatelna Ostrava - Lhotka

Hvězdárna vznikla z důvodu potřeby stálého pozor...

Lyžařský areál Horní lomná - Přelač
27.43 km

Lyžařský areál Horní lomná - Přelač

Areál se nachází v údolí těšínské části Beskyd. Ly...

Ski areál Pod Loučkou - Horní Lomná
27.76 km

Ski areál Pod Loučkou - Horní Lomná

300m svah s vlekem umístěný v nejdelším a nejkrásnějším údolí Mo...

29.68 km

Ski areál Mosty u Jablunkova

Ski areál v překrásném prostředí Slezských Beskyd...