foto Jiří Janda
foto Jiří Janda
foto Jiří Janda

Slovenský folklor roztančí Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Navštivte XV. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKUV DUKÁT 2013, jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Jánošíkov dukát, o. s. pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 2. – 4. srpna další ročník Jánošíkova dukátu. Záštitu nad letošním festivalem převzali manželka prezidenta Slovenské republiky Silvia Gašparovičová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Vystoupí zde přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Irska a Polska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Rusové a Ukrajinci.

Ve výstavních prostorách v budově Sušáku bude od pátku probíhat výstava „Slovenské insitné umenie zo Srbska z galerie BABKA Kovačica". Novinkou letošního ročníku je pořad věnovaný slovenskému lidovému hrdinovi Juraji Jánošíkovi: 300 let od popravy zbojnického kapitána bude tématem sobotního večerního programu „Smrť Jánošíkova“. Festival pamatuje na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad „Pesničky bez bariér“.

V programu festivalu jsou tradičně i soutěžní a zábavné pořady: 13. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců z Terchové (pod vedením členů FS Rozsutec ze Žiliny). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.

Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Nadačního fondu ČEZ, Nadace OKD, Nadace Synot, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, CGM Morava s.r.o., Berto s.r.o. Vysoká pri Morave, Párty stany-František Smejkal, Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Radio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.

Internet: www.vmp.cz

Dále čtěte...

Masopustní veselí ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

18.2.14 | „V sobotu se s námi můžete zúčastnit masopustních obchůzek z Valašska a ochutnat z...

Za poznáním do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

8.1.14 | Vzdělávání a výchova patří k nejdůležitějším funkcím muzeí. Proto se pořádá ve...

Tradiční Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

6.12.13 | Areál Dřevěného městečka oživí v sobotu 14. 12. 2013 obchůzky mikulášské družiny...

Slovenský folklor roztančí Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

31.7.13 | Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení...

Valašské muzeum v přírodě představuje novinky a zve na zajímavé akce

8.4.13 | Novinky Valašského muzea v přírodě by měly přispět ke zkvalitnění služeb a jeho přístupu...