Finále Expedice Mars
Nácvik stavu beztíže
Experimenty s vakuem
Hlavní posádka Expedice Mars 2015

Finále Expedice Mars

„Nejlepší týden v mém životě,“ shrnuje finále soutěže Expedice Mars účastnice Eliška Trampotová. Pokud se s Expedicí setkáváte poprvé, zapněte si bezpečností pásy a nasaďte přilbu, tohle bude jízda.

Cesta hrdiny

Podle nejoptimističtějších odhadů by výprava ze Země na Mars dnešním astronautům trvala zhruba sedm měsíců. Účastníci Expedice Mars, mezinárodní soutěže pro mladé zájemce o vesmír a kosmonautiku, si nic neulehčili a od letenky na Mars je dělila přibližně stejná doba. Tzv. „cesta hrdiny“ započala letos v dubnu při slavnostním zahájení Expedice Mars 2015 v liberecké iQLandii. Od té doby se mohli zájemci registrovat na oficiálních stránkách soutěže expedicemars.eu, kde vyplnili psychologické testy a sepsali motivační dopis. Začátkem letních prázdnin každý obdržel zadání domácího projektu podle své odbornosti. Podobně jako v opravdové vesmírné posádce, někdo musí mít na starosti bezchybný provoz motorů, jiný zase pěstování plodin ve stavu beztíže. Budoucí astronauti se mohli hlásit do pěti odborností – architekt, astronom, dokumentarista, inženýr a lékař. Expedice tak dává možnost zapojit se všem na základě toho, co je doopravdy baví.

Autoři nejlepších projektů se v říjnu setkali na semifinále v malé obci Terchová na Slovensku. Během hektického víkendu nabitého aktivitami a hrami velitelé testovali jejich znalosti a schopnost týmové spolupráce při tvorbě odbornostního projektu. Vědecké postery jednotlivých projektů budou v iQLandii k vidění v dubnu následujícího roku během Dnů kosmonautiky. A pokud jste do iQLandie zavítali už začátkem listopadu tohoto roku, možná se vám na chodbách či mezi exponáty podařilo zahlédnout podivné entity v modrých kombinézách. Ne, nejednalo se o blízké setkání třetího druhu, ale o finalisty Expedice Mars 2015.

Finále: Boj o kyslík

Po vyhlášení finalistů a slavnostním předáním letenek se posádka složená z dvanácti mladých lidí z Česka i Slovenska o měsíc později sešla v Liberecké iQLandii, aby zjistila, že tady jejich cesta zdaleka nekončí. Hned první noc je nečekalo nic menšího než realistická simulace letu na Mars s omezeným množstvím potravinových zásob, poruchovým raketoplánem a příkazy k všemožným experimentům - to vše jen na několika metrech čtverečních. Přes všechna očekávání a několik poruch přívodu kyslíku do raketoplánu přežila posádka až do ukončení simulace v osm hodin ráno ve zdraví a v plném počtu (možná až na kruhy pod očima). „Organizátoři na začátek nemohli přichystat lepší aktivitu. Při obtížné práci a stresových situacích jsme se opravdu seznámili lépe, než by to dokázala jakákoli jiná hra,“ uvedl palubní inženýr Tomáš Faikl v článku na stránkách svého gymnázia.

Finalisté Expedice Mars – dočasná expozice iQLandie

Během tří dnů pobytu v Liberci si celý kolektiv prošel sérií experimentů, her, přednášek, psychologických dotazníků a osobních pohovorů. To nejlepší přišlo nakonec, astronautický výcvik v belgickém Evropském vesmírném centru (ESC). Dlouhou cestu do Belgie v mikrobuse zvládli všichni, díky předchozímu nácviku simulace v malém prostoru, bez problémů.

Astronautický výcvik aneb Jak snadno a rychle přistát s raketoplánem

Simulátory chůze po povrchu Měsíce a Marsu, leteckého přetížení (tzv. multi-axis chair) a stavu beztíže nám (kromě hodin zábavy) poskytly zkušenosti a odhodlání ke zdárnému absolvování poslední simulace finále – let raketoplánem. Zatímco se čtyři piloti vydali do kabiny potýkat se s více jak 200 různými klikami a páčkami, zbytek v řídící stanici dohlížel na funkčnost systémů podpory života, rychlost a úhel stoupání a v neposlední řadě aktuální stav počasí na přistávací ranveji. Díky sehrané práci pilotů i řídícího střediska předala Expedice Mars raketoplán Atlantis zpět do vlastnictví NASA bez jediného škrábnutí.

Marťani v Parlamentu

Po návratu z Belgie na posádku i velitele čekalo přijetí v Poslanecké sněmovně PČR. Po slovech na uvítanou od předsedy Výboru pro sociální politiku Jaroslava Zavadila v sále Poslanecké sněmovny proběhl ceremoniál jmenování hlavní a záložní posádky a na závěr i po dlouhé cestě zasloužený oběd v poslanecké restauraci.

Finále… a co dál?

Expedice Mars dala vzniknout mnoha přátelstvím. Loučení by bylo o to těžší, kdyby se už teď nevědělo, kdy se celá posádka znovu setká – a Vy můžete s námi! Už v únoru příštího roku podstoupí hlavní posádka více jak 60 hodinovou simulaci mise na Mars. Během tohoto času bude záložní posádka představovat Expedici Mars veřejnosti a mimo jiné zprostředkovávat kontakt mezi raketou a okolním světem.

Pokud Vás Expedice Mars zaujala, určitě zkuste své štěstí a přihlaste se do Expedice Mars 2016. Další mise na Mars startuje už příští rok v dubnu!

 

Expedici Mars organizuje Dětská Tisková Agentura (DTA) ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří (ČSO) a Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA). Patrony soutěže jsou první československý kosmonaut Vladimír Remek a první slovenský kosmonaut Ivan Bella. Patnáctý ročník mimo jiné podpořila iQLandia Liberec, Igráček™ a Sdružení pro dopravní telematiku (SDT).

Internet: www.dta.cz

Další záznamy v rubrice...

HRAVÝ HERBÁŘ

HRAVÝ HERBÁŘ

22.3.21 | Hledáte zábavu na ven na celé jaro? Hodí se vám motivace k pravidelným výpravám ven?...

Uklízení Česka bude

Uklízení Česka bude

17.3.21 | Na sobotu 27. března je naplánován hlavní termín letošní jarní akce Ukliďme Česko....

Asociace dětské rekreace je podporou pro pořadatele dětských akcí

Asociace dětské rekreace je podporou pro pořadatele dětských akcí

14.2.21 | Současná situace, kdy není možné pořádat skupinové akce jako jsou lyžařské kurzy,...

Česká rada dětí a mládeže: Vláda se chystá lít peníze do betonu a rezignuje na podporu a vzdělávání mladých lidí 13.10.2020

Foto: ČRDM

14.10.20 | Aleš Sedláček: Vláda se chystá lít peníze do betonu a rezignuje na podporu a vzdělávání...

Zajímavý program a dobrá dostupnost jsou priority při výběru příměstského tábora

Zajímavý program a dobrá dostupnost jsou priority při výběru příměstského tábora

17.6.20 | Klasický nebo příměstský tábor? Oba typy mají v letním programu dětí své místo. Na...

LETNÍ TÁBORY BUDOU

LETNÍ TÁBORY BUDOU

3.6.20 | NAPĚTÍ KOLEM LETNÍCH TÁBORŮ POLEVILO - Uplynulé měsíce byly pro provozovatele ubytovacích...

AQUAPALACE OPĚT OTEVŘEL A PŘIPRAVIL NOVINKY

AQUAPALACE OPĚT OTEVŘEL A PŘIPRAVIL NOVINKY

1.6.20 | Všichni milovníci vodní zábavy a supermoderních atrakcí mohou slavit! Sportovně relaxační...

SOUTĚŽ O MATERIÁL PRO TÁBOROVÉ TVOŘENÍ

SOUTĚŽ O MATERIÁL PRO TÁBOROVÉ TVOŘENÍ

21.5.20 | Kámen ze srdce nám spadl, tábory budou. Můžete to oslavit účastí v soutěži a zpestřit...

Stanovisko předsedy Pionýra k letním táborům 2020

Stanovisko předsedy Pionýra k letním táborům 2020

12.5.20 | Letní tábory jsou v posledních týdnech velké téma. Budou letos vůbec? Jak budou vypadat?...

VZNIKÁ ASOCIACE DĚTSKÉ REKREACE

VZNIKÁ ASOCIACE DĚTSKÉ REKREACE

12.5.20 | Opatření spojená s novým typem koronaviru zaskočila všechny. Velcí pořadatelé letních...

Letošní letní tábory z pohledu pořadatelů - část druhá: HYGIENA

Letošní letní tábory z pohledu pořadatelů - část druhá: HYGIENA

11.5.20 | Hygienická opatření na táborech 2020 z pohledu pořadatelů -Koncem dubna jsme jako Borovice.cz...

Letošní letní tábory z pohledu pořadatelů - část první: ČÍSLA

Letošní letní tábory z pohledu pořadatelů - část první: ČÍSLA

21.4.20 | Budou letos letní tábory? Tak se jistě ptají tisíce rodičů, pořadatelů táborů i dalších,...

KRÁTKÁ ANKETA PRO POŘADATELE TÁBORŮ

KRÁTKÁ ANKETA PRO POŘADATELE TÁBORŮ

15.4.20 | Podle posledních informací z vlády hrozí, že by byly tábory omezené jen na srpen. Připravili...

Velký test jazykových táborů: 30 hodin angličtiny za deset dní?

Velký test jazykových táborů: 30 hodin angličtiny za deset dní?

6.4.20 | Prázdniny se rychle blíží, a proto jsme se rozhodli prověřit, jestli tábory dodržují...

Budou letos letní tábory?

Budou letos letní tábory?

4.4.20 | Křišťálovou kouli nemáme, ale z náznaků v médiích soudíme, že tábory budou. Přinášíme...