Bambiriáda se bude letos konat už počtvrnácté. (Foto Radka Páleníková, 2011)
Bambiriáda každoročně nabízí svým návštěvníkům spoustu různých her a zábavných soutěží. (Foto Radka Páleníková, 2011)
Bambiriáda 2012 - největší prezentace činnosti dětských a mládežnických sdružení

Bambiriáda 2012 chce přispět k propojení světa dětí a těch „dříve narozených“

Nadšení i zkušenost – pod tímto mottem se letos v květnu uskuteční Bambiriáda 2012, již čtrnáctá v pořadí.

Známá celorepubliková akce, pořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) již počtrnácté, chce mj. přispět k propojení světa dětí a těch „dříve narozených“ – neboli seniorů. Bambiriádu bude možné navštívit v některém z 19 areálů situovaných do všech krajů naší republiky, a to v době od 24. do 27. května. Bambiriádními městy jsou Český Brod, České Budějovice, Český Těšín, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Náchod, Ostrava, Třinec, Bohumín, Plzeň, Praha, Rychnov n. Kněžnou, Vlašim, Zábřeh a Zlín.

Hlavním cílem Bambiriády zůstává i nadále tradiční prezentace celoroční, pravidelné činnosti rozmanitých dětských organizací a spolků. Snahu o hravou a nevtíravou podporu mezigeneračního dialogu a pochopení lze chápat jako příspěvek ČRDM k debatě na toto všudypřítomné společenské téma. Ostatně, jak známo, letošní rok byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

Nastolené téma podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka úzce souvisí i s dobrovolnictvím, na jehož principu dětská a mládežnická sdružení, zastřešovaná ČRDM, programově fungují.

„Jak mezi seniory, tak mezi mladými lidmi je hodně těch, kteří zdarma věnují svůj volný čas ve prospěch druhých. A jejich vzájemnému propojování a rozvoji může Bambiriáda poskytnout docela smysluplný prostor,“ míní předseda ČRDM. Upozornil rovněž, že obce, s nimiž bambiriádní štáby v regionech spolupracují, jsou zřizovatelem celé řady zařízení určených právě seniorům. „Řekl bych, že tyto obce možnost zapojení seniorských skupin – ať už složených z jednotlivců v různých domovech pro seniory nebo sdružených do jejich rozmanitých zájmových uskupení – jen uvítají,“ podotýká Aleš Sedláček.

Prarodiče (a pochopitelně i rodiče) budou mít na Bambiriádě možnost vyrobit si společně s dětmi nějakou pěknou a přitom jednoduchou hračku – například tradiční kačenu z dřevěných odřezků. Organizátoři akce přitom počítají i s pozdější „dražbou“ takto zhotovených hraček, následně „osvojených“ známými osobnostmi – a s darováním získaných prostředků na dobročinné účely, které by posloužily právě seniorům.

Podle projektové manažerky Blanky Liškové budou čtrnáctý ročník Bambiriády provázet i dvě celostátní soutěže. První je fotografická a volně navazuje na úspěšný loňský debut, připravený ve spolupráci s dětským serverem Alík.cz a se serverem Rajče.net. Podstatou druhé soutěže, nazvané "Kouzlo starých časů", je sbírání pamětnických příběhů. „S myšlenkou soutěže a jejími pravidly oslovíme jednak učitele a vedoucí dětských oddílů, družin a klubů, a jednak samotné děti. Výherci se budou moci těšit na zajímavé zážitkové ceny,“ nastínila Blanka Lišková.

Internet: www.bambiriada.cz

Dále čtěte...

Českou radu dětí a mládeže povede i v dalších třech letech Aleš Sedláček

14.4.14 | Nejvyšší orgán zmíněné střešní organizace zároveň jmenoval Představenstvo ČRDM...

ČRDM udělila 13 Cen Přístav, dostali ji úřednice, senátoři, ředitelka muzea i generál

13.12.13 | Laureátů a laureátek bylo letos celkem 13 – historicky nejvíce od roku 2002, kdy Česká...

Setkání 2012 a Cena ČRDM Přístav

13.12.12 | Zhruba čtyřhodinová akce, určená zástupcům členských sdružení ČRDM a hostům z partnerských...

Bambiriádní programové menu ochutnali návštěvníci všech 18 měst

29.5.12 | A k tomu ještě všelijaké soutěže, deskové hry, sportovní turnaje, hlavolamy, dětský...

Startuje BAMBIRIÁDA

24.5.12 | Borovice.cz představí tradičně na svém stánku pestrou nabídku ubytování i programu pro...

ČRDM získala licenci ke Kartám mládeže EYCA

24.5.12 | Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) se dne 14. května 2012 stala členem mezinárodní organizace...