Dovolená v Nasavrkách

Dovolená v Nasavrkách

Nasavrky, městečko na severním svahu Železných hor, je častým cílem turistů a návštěvníků zdejší turistické oblasti.

Návštěvníci, kteří se zajímají o historii, najdou v nasavrckém zámku expozici Po stopách Keltů představující historii a způsob života Keltů a také informace o nedalekém oppidu České Lhotice - jediném sídlišti tohoto typu ve Východních Čechách. Expozice zabírá celé první patro zámku a představuje různá témata: historii, řemesla, způsoby pohřbívání, náboženství, současné znalosti o oppidu České Lhotice spolu s velkým modelem, bydlení, zbraně a šperky, informační systém o významných oppidech střední Evropy. Součástí prohlídky je i dvacetiminutový film Příběh kamene.

Kultuře slouží druhé patro zámku. Každé léto se tu koná výstava výtvarného umění Nasavrcká paleta doprovázená Nasavrckým hudebním létem - koncerty mezi obrazy.

 

Před zámkem začíná 9,5 km dlouhá naučná Keltská stezka Železnými horami. Okruh s 20 naučnými tabulemi prochází přírodní rezervací Krkanka, prostorem bývalého keltského oppida a kolem rozhledny Boiiky se vrací zpět do Nasavrk.

 

Milovníci přírody se nejspíš zastaví v Kaštance – sadu stromů kaštanovníku setého, na jehož plodech, jedlých kaštanech, si na podzim rádi pochutnáváme. Stromů je v Kaštance kolem stovky, ty nejstarší byly vysazeny v roce 1776. Vyobrazení kvetoucího kaštanovníku se dostalo i do znaku města.

 

Včelaře, a nejen ty, zajímá včelařské arboretum. Arboretum vzniklo původně jako pomůcka pro studenty včelařství zdejšího středního učiliště včelařského. Dnes je přístupné i veřejnosti a představuje rostliny důležité pro včelí pastvu v různých biotopech: stromy, keře, bylinky, koření a léčivé rostliny. Úl s prosklenou stěnou umožňuje i pohled do života včel v úlu.

 

Příjemná procházka vede z Nasavrk do údolí řeky Chrudimky. Strmé skalnaté údolí s kamenitým řečištěm je přírodní rezervací, kde žijí chráněné a ohrožené druhy živočichů. Tam, kde se cesta otáčí od řeky směrem k vesnici Hradiště, potěší návštěvníky 3 metry vysoký vodopád na potoce, který se chvilku nato vlévá do Chrudimky.

 

Dřevěnou rozhlednu Boiiku najdete necelé 2 km od Nasavrk. Není vysoká, ale za dobré viditelnosti nabízí panoramatický výhled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky. Přístupná je volně celý rok.

Internet: www.inasavrky.cz

Regionální operační program NUTS II SeverovýchodSpolufinancováno Evropskou unií


Dále čtěte...

Léto na Veselém Kopci i Betlémě

Léto na Veselém Kopci i Betlémě

23.6.11 | Soubor lidových staveb Vysočina se snaží pro své návštěvníky připravovat zajímavé...

Jubilejní 60. Loutkářská Chrudim

Jubilejní 60. Loutkářská Chrudim

23.6.11 | Jubilejní 60. ročník Loutkářské Chrudimi, celostátní přehlídky amatérského loutkářství...

Novinky v Autokempu Seč Pláž

Novinky v Autokempu Seč Pláž

8.6.11 | V Autokempu Seč Pláž nachystalo město Seč pro letošní prázdniny řadu novinek i stálých...

Akce v létě 2011 v Třemošnici a okolí

Akce v létě 2011 v Třemošnici a okolí

8.6.11 | Navštivte některou z akcí konaných v Třemošnici a okolí. Tamější nabídce vévodí pohádková...

Turistické zajímavosti v okolí Třemošnice

Turistické zajímavosti v okolí Třemošnice

8.6.11 | V okolí Třemošnice, městečka na úpatí Železných hor, naleznete řadu turistických zajímavostí....

Neobyčejný výhled i trochu tajemna na Lichnici

Neobyčejný výhled i trochu tajemna na Lichnici

8.6.11 | Také jste si všimli, že uspěchaný stereotyp všedního života je občas třeba vyměnit...