Děti bez hranic, to jsou především tábory rodičů s dětmi
Děti bez hranic, to jsou především tábory rodičů s dětmi
Děti bez hranic, to jsou především tábory rodičů s dětmi

Děti bez hranic, to jsou především tábory rodičů s dětmi

Děti bez hranic jsou jedním z nepřehlédnutelných pořadatelů letních táborů. Jejich doménou jsou tábory pro rodiče s dětmi, ale za povšimnutí stojí vždy první vyprodaný tábor Záchranná mise. Jak jejich tábory probíhají jsme se zeptaly jedné z organizátorek táborů, Hany Kubšové.

S tábory jste začínali v roce 2004, kolik pořádáte v současné době během roku táborů?

Pořádáme letní a zimní dětské tábory a tábory pro rodiče s dětmi. O naše tábory je každoročně veliký zájem, proto nabídku našich táborů neustále rozšiřujeme. V létě pořádáme dvoutýdenní tábory Záchranná mise a 4 turnusy Léta bez hranic. Dále tábory s týdenní délkou: 2 turnusy Sportovního tábora, 7 turnusů Prvních táborů, 7 turnusů Týdenních táborů. Velmi oblíbené a každoročně vyprodané jsou tábory pro rodiče s dětmi, jejichž počet v letošním roce narostl na 18 turnusů, které se konají ve střediscích v ČR i v zahraničí u moře. Tábory pořádáme i v zimě, míváme v nabídce 2 turnusy zimních táborů v ČR, 2 turnusy v Alpách a 4 turnusy zimního tábora pro rodiče s dětmi. V loňské sezóně se našich táborů účastnilo téměř 2 tisíce účastníků.

Vaší doménou jsou tábory pro rodiče s dětmi, jak takové tábory probíhají? Je program společný nebo mají rodiče i trochu času pro sebe?

Jedná se o speciální tábory určené pro rodiče a děti se skutečným „táborovým“ programem pro nejmenší táborníky, hrami, soutěžemi, zájmovými kroužky, bojovkami, diskohrátky a karnevalem.

Dopolední program probíhá v táboře. Pro děti jsou nachystané zajímavé workshopy. Z nabídky vybíráme např. výtvarnou dílnu, hudební kroužek, hry na hřišti, sportovní hry, přírodovědný kroužek, kde se děti učí poznávat a chránit přírodu.

Odpolední část programu začíná krátkým divadlem, které pobaví malé i velké diváky. Po něm následuje celotáborová etapová hra, procházky po okolí, hry v přírodě, na hřišti, na louce, různé soutěže, koupání, výlety.

U dětí jsou oblíbené i minidiskotéky s nadšenými animátory, večerní promítání večerníčků, karneval, táboráky nebo večerní bojovky.

Jaká je role rodičů na táboře rodičů s dětmi? Jak je zapojujete?

Účast rodičů na programu je dobrovolná. Ale ani dospělí účastníci se na táboře nenudí. Mají zde možnost nerušeného odpočinku, zatímco se o děti starají kvalifikovaní vedoucí, kteří mají milý a vstřícný přístup k dětem. Maminky tu mají také možnost aktivního odpočinku v podobě cvičení pro rodiče. Na některých turnusech lze využít kosmetické služby či masáže. A večer, když ratolesti spí, si mohou užít volné chvíle s ostatními rodiči.

Jak staré děti na tábory rodičů s dětmi jezdí nejčastěji? A jak dlouho tyto tábory trvají – jsou týdenní nebo i vícedenní?

Naše tábory pro rodiče s dětmi trvají vždy týden (od neděle do soboty) a účastní se jich převážně předškolní děti. Těší nás, že si někteří rodiče naše tábory natolik oblíbili, že s dětmi jezdí i po zahájení školní docházky, takže program přizpůsobujeme i pro starší děti.

Jak sestavujete program? Co je náplní klasického tábora pro rodiče s dětmi?

Program sestavují zkušení hlavní vedoucí, kteří mají bohaté zkušenosti s prací s malými dětmi. Hlavní náplní našich táborů pro rodiče s dětmi je zábava pro děti i jejich rodiče.

Jezdí na tábory hlavně maminky nebo se účastní i tatínci? Stává se, že by jeli i rodiče oba i v dnešní době, kdy je tak málo času?

Nejčastěji se našich táborů účastní maminky. Naše tábory se také staly oblíbeným způsobem trávení rodinné dovolené, takže se stává, že se s dětmi tábora účastní oba rodiče. Občas se najde parta tatínků, kteří si chtějí tímto způsobem užít společný čas s dětmi a stále více s námi jezdí i prarodiče, kteří oceňují dětský kolektiv a zábavný program.

 

Kde všude se vaše tábory konají?

Převážná většina našich táborů se koná v Čechách – Jižní Čechy, Lužické hory, České Švýcarsko, Vysočina. Letošní novinkou jsou tábory pro rodiče s dětmi na Moravě, kde jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po našich táborech.

 

Děláte i tábory u moře, kam jezdíte, jaké jsou tam služby?

Tábory pro rodiče s dětmi se také konají u moře. Jezdíme do Chorvatska (Omiš) a letos se poprvé chystáme do Itálie.

Pro děti je připravený zábavný animační program, který probíhá převážně na pláži. Pláže jsou písečné s pozvolným vstupem do moře, takže rodiče nemusí mít o své děti žádné obavy a mohou si užívat nerušený odpočinek, zatímco si jejich děti hrají pod dozorem vedoucích.

 

Tábory rodičů s dětmi a tábory u moře jsou ve vaší nabídce již stálice, jaké další typy táborů pořádáte a máte pro letošní sezónu nějaké novinky?

Naše nabídka je široká a vybere si opravdu každý. V letošním roce naši nabídku rozšiřujeme o  tematické tábory:

Dancing bez hranic - taneční tábory: tancování nejen ve stylu STREET DANCE s lektory z tanečních skupin a také pod vedením zkušených vedoucích z pražských tanečních škol, kteří vás naučí i jiné druhy tanců.

Speaking bez hranic - jazykové tábory: tábor je určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilé a pro děti a mládež ve věku 7 – 15 let. Děti se přiučí angličtině pod vedením zkušených učitelů AJ a lektorů AJ různých jazykových škol z celé ČR.

Kreativně bez hranic - výtvarný tábory: speciální tábor pro děti, které se mohou těšit na 8 dnů plných kreativních technik.

 

Jak sháníte vedoucí na jednotlivé tábory? Máte stálé týmy?

Hlavní vedoucí se námi spolupracují už dlouhou dobu a většina z nich má kolem sebe tým šikovných vedoucích. Nicméně každý rok hledáme nové spolupracovníky, většinou z řad studentů pedagogických škol. Při výběru nových vedoucích je pro nás nejdůležitější kladný vztah k dětem.  Každý náš nový vedoucí prochází řádným proškolením odpovědnosti a bezpečnosti práce s dětmi. Dále školením a praktickým nácvikem první pomoci od profesionálních lektorů první pomoci.

 

Během roku pořádáte i zimní tábory? Kde se konají a pro jak staré děti jsou? Jaký je program?

V zimní sezoně pořádáme každý rok několik typů zimních táborů pro děti a táborů pro rodiče s dětmi, v Čechách v Jizerských horách a v Rakousku v Alpách.

Zimní dětské tábory jsou týdenní dětské tábory na horách plné lyžování, zimních radovánek a večerního zábavného programu. V rámci lyžařského programu se děti učí lyžovat podle stupně pokročilosti od úplných nováčků po perfektní lyžaře.

Zimní tábory pro rodiče s dětmi jsou týdenní aktivní rodinné dovolené na horách s dobrovolným celodenním programem pro děti vč. výuky lyžování. Tyto pobyty probíhají v horských hotelech s komfortem rodinné dovolené doplněné zábavným programem pro děti.

 

O které vaše letní tábory je největší zájem, které bývají první vyprodané?

Jako první bývá každoročně vyprodaná Záchranná mise. Jedná se o tradiční záchranářský tábor v Jižních Čechách, s programem plným soutěží a her, celotáborové hry, koupání, výletů, diskoték a další letní zábavy doplněný zábavným záchranářským programem a exhibicemi složek IZS (hasiči, policie, vojáci, záchranáři, atd.).

 

 

Internet: www.detibezhranic.cz

Další záznamy v rubrice...

BABOČKA se zaplnila superhrdiny

 Vítězství veslařů s logem Babočky

14.8.17 | Rekreační středisko BABOČKA v Chřibské na pomezí Českého Švýcarska žije naplno druhou...

Jak špatně vybrat letní tábor aneb pár praktických zkušeností

Jak špatně vybrat letní tábor aneb pár praktických zkušeností

30.7.17 | Rady o tom, čím se jako rodič řídit při výběru tábora, zaznívají především v předtáborové...

Krajina nápadů vás provede výukou o krajině

Krajina nápadů vás provede výukou o krajině

20.6.17 | Čerstvě vydaná knížka Krajina nápadů je určena pro učitele základních či středních...

5. prodejní výstava stanů a outdoorového vybavení JUREK

5. prodejní výstava stanů a outdoorového vybavení JUREK

12.6.17 | Zveme Vás na 5. prodejní výstavu stanů a outdoorového vybavení JUREK, která se koná na...

Léto se blíží - nepodceňte přípravu na tábory

Léto se blíží - nepodceňte přípravu na tábory

5.6.17 | Je mezi plány, které máte pro své ratolesti připraveny na letní prázdniny, i tábor? Jestli...

Skauti na Den dětí připravili překvapení pro všechny děti a rodiče! Vypouští do světa herní aplikaci HopSkoč

Skauti na Den dětí připravili překvapení pro všechny děti a rodiče! Vypouští do světa herní aplikaci HopSkoč

2.6.17 | Budou vaše děti vzpomínat na dětství s rodiči, nebo s tabletem? Chystaná aplikace napoví,...

1. června začíná tradiční Výstava stanů

1. června začíná tradiční Výstava stanů

1.6.17 | V pražských Letňanech vyrůstá i letos unikátní outdoorové město, kde vás vybaví na...

Hurá na tábor! Nová knížka od portálu, kterou můžete nyní vyhrát

Hurá na tábor! Nová knížka od portálu, kterou můžete nyní vyhrát

30.5.17 | Portál Borovice.cz pro vás připravil soutěž o čtyři čerstvě vydané knížky s názvem...

Muzejníci z celé republiky zamířili na Chaloupky

Muzejníci z celé republiky zamířili na Chaloupky

27.5.17 | Každý rok se muzejní pracovníci z celé republiky setkávají na takzvaném Veletrhu muzeí...

Deskové hry od ALBI pro letní tábory

Deskové hry od ALBI pro letní tábory

15.5.17 | Vydavatel deskových her ALBI má pro letní tábory přichystané speciální balíček her...

Pomozte ČRDM se sběrem dat pro statistiky o táborech

Pomozte ČRDM se sběrem dat pro statistiky o táborech

10.5.17 | ČRDM – Česká rada dětí a mládeže se dlouhodobě snaží podporovat a prezentovat činnost...

Netradiční kreativní materiály pro školy, školky i letní tábory

Netradiční kreativní materiály pro školy, školky i letní tábory

9.5.17 | Nadšení dvou mladých žen a snaha podpořit kreativitu dětí nejen v mateřských školkách...

Objednávejte balíček her od Mindoku se slevou pro letní tábory

Objednávejte balíček her od Mindoku se slevou pro letní tábory

8.5.17 | Vydavatelství moderních společenských her MINDOK letos nabízí již desátým rokem "balíček...

Tábory s military tématikou pěstují v dětech disciplínu

Tábory s military tématikou pěstují v dětech disciplínu

4.5.17 | Jak probíhá takový army tábor? Mnoho lidí se na dětské tábory s military zaměřením...

Aquaparky si připomněly Světový den vody

Aquaparky si připomněly Světový den vody

21.4.17 | Jako každý rok si aquaparky a bazény připomínají tento významný den. Letošním tématem...